Wholesaler of a wide range of products which include 4 we 6 rexroth directional control valve, 1/2 inch atos pressure control valve, hydraulic control valves, automatic hydraulic directional control valve, atos directional control valve and 4we6 directional control valve.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Spool Valve |
| Actuation Type | Solenoid |
| Number of Ports | 4 Port |
| Number of Positions | 2 Position |
| Mounting Type | Manifold Mount |
| Port Size | G 2 |
| Type | Pilot Operated |
| Media | Gas |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Directional Control Valve |
| Pressure Rating | 0–315 bar |
| Medium | Hydraulic Oil |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Cast Iron |
| Valve Size | 3 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12800 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Relief Valve |
| Set Pressure | 0-250 bar |
| Medium | Hydraulic Oil |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection | Flanged |
| Body Material | Cast Iron |
| End Connection Type | Flanged |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Pressure | 280 |
| Media | Oil |
| Adjustment Type | Pilot Operated |
| Mounting | Manifold |
| Valve Size | 4 inch |
| Port Size | 1 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Control Valves |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Polished |
| Rust Proof | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Media | Oil |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Treatment | Polished |
| Directional Control | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Materia Name | Rubber, Casting |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/4 inch |
| Type | Pilot Operated |
| Media | Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15300 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.0 inch |
| Type | Pilot Operated |
| Media | Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Alloy Steel |
| Model Number | 4WE6 |
Minimum order quantity: 10 Piece
A directional control valve (DCV) is a key component of fluid power systems that controls the flow of fluids and gases through a system by directing when and where the fluid flows. DCVs are also known as switching valves and are often used in hydraulic and pneumatic systems.
₹ 15800 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Media | Oil |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Black |
| Directional Control | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | 5000 PSI max |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 148000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Valve Size | 1.5 inch |
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | 1.5 Inch |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Max Pressure | 315 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Body Material | Cast Iron |
| Material | steel |
| Brand Name | ATOS |
| Size | 1/2 |
| Color | BLACK |
| Supply Voltage | 24 |
| Flow | 350 |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Spool Configuration | 4/3 |
| Actuation | Hydraulic Pilot |
| Flow Capacity | 160 LPM |
| Max Pressure | 315 bar |
| Mounting Pattern | NG6 |
| Port Size | G1 |
| Media | Oil |
| Voltage | 24 V DC |
| Body Material | Cast Iron |
| Material | Alloy Steel |
| Model Number | 4WE6EA62 EG24K4QMAG24 |
| Brand | Rexroth |
| Working Pressure | 350 bar |
| Max. Flow | 156.0 l/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
Uday Hydraulics - Leading wholesaler,Retailer, Trader and Distributor Of Hydraulic Valves, Hydraulic Pump & Hydraulic Piston Pump Since 2024 In Faridabad, Haryana. Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.Under the direction of our mentor, Mr. Rajeev Rawat , we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 12800 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Threaded |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Pressure | 315 |
| Media | Oil |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 4 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Flow | 156.0 l/min |
| Working Pressure | 350 bar |
| Max. Rotational Speed | 2700 RPM |
| Brand | Hydac |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | ZDR 6 DP1 /200YM |
| Size | 06 |
| Control Type | YM |
| Brand | REXROTH |
| Pressure | 315 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10800 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Media | Gas |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Treatment | Polished |
| Directional Control | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
A hydraulic directional control valve (DCV) is a key component of any fluid power system that directs the flow of fluid through the system.
₹ 9208 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1.5 inch |
| Media | Gas, Oil, Water |
| Warranty | 1 Years |
| Material | Brass |
| Brand | Rexroth |
| Model Number | A4VSO |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 Inch |
| Pressure | 315 Bar |
| Material | Stainless Steel |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Oil |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3 inch |
| Operating Pressure | 100 bar |
| Media | Oil |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection Type | Threaded |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Flow Capacity | 80 LPM |
| Response Time | 2 ms |
| Control Signal | 4-20 mA |
| Max Pressure | 350 bar |
| Spool Type | 4 Way |
| Mounting Pattern | NG6 |
| Pressure | 350bar |
| Feedback Type | LVDT |
| Fluid Type | Synthetic Oil |
Minimum order quantity: 1 Piece
SERVO proportional valve
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size | 06 |
| Pressure | 280 |
| Type | Pilot Operated |
| Media | Oil |
| Weight | 4 KG |
| Warranty | 1 YEAR |
| Material | Brass |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India