Prominent & Leading Wholesaler from Faridabad, we offer omt 400 danfoss hydraulic motor, 4wrae rexroth hydraulic proportional valves, 20 lpm danfoss hydraulic pump, oms250 danfoss hydraulic motor, sauer danfoss hydraulic motor and danfoss hydraulic motor.
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 30 RPM |
| Rated Speed | 800 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 143800 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Pressure Control |
| Valve Size | 0.25 inch |
| Port Size | 0.25 Inch |
| Max Pressure | 350 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Mounting | Subplate |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Water |
| frequency | 60 Hz |
| End Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Carbon Steel |
| Body Material | Cast Iron |
Minimum order quantity: 10 Piece
Danfoss makes a variety of pressure controllers, including differential pressure controllers, pressure relief controllers, pressure reduction controllers, and flow controllers:
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Series | Sauer MP1 |
| Rated Speed | 1000 RPM |
| Pump Type | Vane Pump |
| Displacement | 145 cm³/rev |
| Type | OMR |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 280 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Application | Compactor, Wheel Loader, Road Machine, Forklift, Marine, Agriculture, Crane, Excavator |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 100 Bar |
| Flow Rate | 70 LPM |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | SAE B |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19300 / Piece Get Latest Price
| Series | OMSX |
| Displacement | 315 cc/rev |
| Max Pressure | 250 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Straight Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Rated Speed | 800 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Speed Range | Up to 500 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Construction Equip |
| Question | 20 kg |
| Type | OMR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Rated Speed | 2000 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | OMR |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 100 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Danfoss |
| Color | Silver |
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India