Pioneers in the industry, we offer parker directional control valve, 350 bar atos solenoid directional valves and 3/8 inch parker control valves from India.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Size | 01 |
| Pressure | 280 |
| Type | Spool |
| Media | Oil |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Material | Alloy Steel |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Maximum Flow | 60 l/min |
| Operating Pressure | 350 bar |
| Power | 26 W |
| Voltage | 220 V |
| Supply Voltage Tolerance | -+10% |
| Relative Duty Factor | 100% |
₹ 15800 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 20 bar |
| Valve Size | 3/8 inch |
| Media | Air |
| Body Style | Y Type |
| Power | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India