Leading Wholesaler of eaton char lynn motors, a10v0100flr hydraulic pump, a2fm 16/ 61w-vbb030 hydraulic motor and sai hydraulic motor from Faridabad.
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Orbital Motor |
| Rated Speed | 1000 RPM |
| Displacement | 80 cc/rev |
| Max Pressure | 140 bar |
| Type | Hydraulic Motor |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Color | Grey |
| Voltage | 24 VOLT |
| Weight | 13 KG |
Minimum order quantity: 1 Piece
Uday Hydraulics - Leading wholesaler,Retailer, Trader and Distributor Of Hydraulic Valves, Hydraulic Pump & Hydraulic Piston Pump Since 2024 In Faridabad, Haryana. Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Rajeev Rawat , we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 18.5 kW |
| Rated Speed | 800 RPM |
| Pump Type | Piston Pump |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Type | Hydraulic Motor |
| Phase | Single Phase |
| Speed | 200 rpm |
| Duty Type | S1 Continuous |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Model No | A10V0100FLR |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Piston Motor |
| Rated Speed | 500 RPM |
| Displacement | 250 cc/rev |
| Max Pressure | 300 bar |
| Type | Hydraulic Motor |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Straight Shaft |
| Rotation | Bidirectional |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Speed Range | Up to 800 rpm |
| Brand | Bosch Rexroth |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
The A2FM 16/61W-VBB030 is a model of an axial piston fixed motor manufactured by Bosch Rexroth, a leader in hydraulic components. The A2FM series motors are known for their robust design, efficiency, and versatility in various hydraulic applications.
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Rated Speed | 1200 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India