Pioneers in the industry, we offer d661-4440e moog hydraulic servo valves, d765 moog servo valves, alloy steel moog hydraulic servo valves, 20 bar hydraulic servo valves, d661-450d moog servo valves and d791 moog pilot operated servo valves for flow control from India.
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 5 inch |
| Brand | Moog |
| Model Name/Number | D661-4440E |
| Maximum Flow | 250 l/min |
| Supply Voltage | 24 VDC (18 to 32 VDC) |
| Electrical Connectors | 6+PE |
| Port T with Y Internal | 210 bar (3,000 psi) |
| Port T with Y External | 350 bar (5,000 psi) |
The Moog D661 series valves are pilot operated servo valves with integrated electronics and analog interface
The D661 servo valves have spools that slide in a bushing and are hydraulically pilot-operated. The design offers much higher accuracy and extremely good static and dynamic behavior.
Designed for the most demanding applications, these servo valves offer high dynamic performance.
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Flow Capacity | 80 LPM |
| Response Time | 2 ms |
| Control Signal | 4-20 mA |
| Max Pressure | 350 bar |
| Spool Type | 4 Way |
| Mounting Pattern | NG10 |
| Brand | Moog |
| Valve Size | 6 inch |
| Model Name/Number | D765-1603-4 |
| Color | RED |
| Coil Voltage | 24 |
| Feedback Type | LVDT |
| Packaging Type | Box |
| Fluid Type | Synthetic Oil |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Valve Size | 4 Inch |
| Color | Silver |
| Weight | 15kg |
| Application | Industrial |
| Type | Hydraulic Servo Valves |
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Media | Oil |
| Weight | 8 Kg |
| Power | Hydraulic |
| Pressure | 4500 psi |
Minimum order quantity: 10 Piece
Series D1VW directional control valves are high performance, 4-chamber, direct operated, wet armature solenoid controlled, 3 or 4-way valves. They are available in 2 or 3-position and conform to NFPA's D03, CETOP 3 mounting patterns. Features s Soft shift available.
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Flow Capacity | 80 LPM |
| Response Time | 2 ms |
| Control Signal | 4-20 mA |
| Max Pressure | 350 bar |
| Spool Type | 4 Way |
| Mounting Pattern | NG10 |
| Brand | Moog |
| Model Name/Number | D661-4086 |
| Feedback Type | LVDT |
| Packaging Type | Box |
| Power | Hydraulic |
| Maximum Flow | 250 l/min |
| Supply Voltage | 24 VDC |
| Rated Signal Options | +/-10 V and +/-10 mA |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Moog D661 series valves are pilot operated servo valves with integrated electronics and analog interface
The D661 servo valves have spools that slide in a bushing and are hydraulically pilot-operated. The design offers much higher accuracy and extremely good static and dynamic behavior.
Designed for the most demanding applications, these servo valves offer high dynamic performance.
Features:
2-stage valve with robust ServoJet® pilot valve
Optimized design of valve bodies for high rated flow
Improved ServoJet® pilot valve design results in excellent dynamic response
Different fail-safe options available allow the best fit to the application
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Flow Capacity | 80 LPM |
| Material | Cast Iron |
| Response Time | 2 ms |
| Control Signal | 4-20 mA |
| Max Pressure | 315 bar |
| Spool Type | 4 Way |
| Mounting Pattern | NG25 |
| Feedback Type | LVDT |
| Fluid Type | Synthetic Oil |
| Brand | Moog |
| Model Number | D791 |
| Rated Flow | 250 l/min |
| Maximum Flow | 250 l/min (66 gpm) |
| Supply Voltage | 24 VDC (18 to 32 VDC) |
| Port T with Y Internal | 70 bar (1.000 psi) |
| Port T with Y External | 350 bar (5,000 psi) |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 286000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Moog |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Valve Size | 3/4 inch |
| Media | Air |
| Body Style | Globe Type |
| Power | Hydraulic |
Minimum order quantity: 10 Piece
Repairing a Moog servo valve involves a thorough understanding of hydraulic systems and the specific components of the servo valve. Moog servo valves are precision components used in various applications, including aerospace, industrial machinery, and automotive systems.
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India