We are a leading Wholesaler of parker proportional dc valve, moog hydraulic servo valves service, 0.5 inch atos sdhl hydraulic valve, 3.0 inch moog hydraulic valve, tokimec hydraulic valve and 1/4 inch atos proportional control valve from Faridabad, India.
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Valve Size | 1.5 inch |
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | NG06 |
| Max Pressure | 350 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Body Material | Cast Iron |
| Material | Cast Iron |
| Brand Name | Parker |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Black |
| Response Time | D1FC: 20 ms |
| Maximum Operating Pressure | 350 bar |
| Pressure Differential | 5 bar |
| Maximum Ambient Temperature | 60 DegreeC |
₹ 296000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Servo Valve |
| Material | Cast Iron |
| Flow Capacity | 80 LPM |
| Response Time | 2 ms |
| Control Signal | 4-20 mA |
| Max Pressure | 350 bar |
| Spool Type | 3 Way |
| Mounting Pattern | NG16 |
| Operating Pressure | 100 bar |
| Media | Oil |
| Feedback Type | LVDT |
| Fluid Type | Synthetic Oil |
| Voltage Supply | 24V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Spool Configuration | 4/3 |
| Actuation | Solenoid |
| Flow Capacity | 160 LPM |
| Max Pressure | 315 bar |
| Mounting Pattern | NG6 |
| Port Size | G1 |
| Valve Size | 0.5 inch |
| Maximum Pressure | 250Bar |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 24 V DC |
| Brand | Atos |
| Model Name | SDHL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 3.0 inch |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Industrial |
| Brand | Moog |
| Type | Valve |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Frequancy | 60 Hz |
| Usage | Hydraulic Valve |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 345000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | 1/4 inch |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Max Pressure | 350 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Body Material | Cast Iron |
| Brand Name | ATOS |
| Size | 1/2 |
| Color | BLACK |
| Supply Voltage | 24 |
| Flow | 315 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Valve Size | 6 inch |
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | NG06 |
| Max Pressure | 350 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Body Material | Cast Iron |
| Material | Mild Steel |
| Brand Name | Rexroth |
| Supply Voltage | 24 VDC |
| Model Number | 4WRAE |
| Operating Pressure | 315 bar |
| Max. Flow | 75 l/min |
| Nominal Flow | 60 l/min |
| Weight | 6.18 kg |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Spool Configuration | 4/3 |
| Actuation | Solenoid |
| Flow Capacity | 160 LPM |
| Size | 06 |
| Pressure | 280 |
| Max Pressure | 250 bar |
| Mounting Pattern | NG6 |
| Port Size | G1 |
| Type | Spool |
| Media | Oil |
| Weight | 3 KG |
| Warranty | 1 YEAR WARRANTY |
| Material | Stainless Steel |
| Valve Size | 3/8 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
Uday Hydraulics - Leading wholesaler,Retailer, Trader and Distributor Of Hydraulic Valves, Hydraulic Pump & Hydraulic Piston Pump Since 2024 In Faridabad, Haryana. Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers. We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
Under the direction of our mentor, Mr. Rajeev Rawat , we are creating a long list of clients. Also, owing to his knowledge, commitment, skills, and ethical business strategies, we have been able to achieve a renowned position in the market.
₹ 127000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.75 inch |
| Maximum Pressure | 280 Psi |
| Maximum Temperature | 31 |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Industrial |
| Product Type | Hydraulic Valves |
₹ 324000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Power Rating | 40 VA |
| Viscocity | 800 sq-mm/sec |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Temperature Rating | -20 to 50 deg C |
| Brand | Rexroth |
| Model Number | 4WRLE 27 Q4-430M-30/G24K0/A1M |
₹ 14100 / Piece Get Latest Price
| Type | Spool |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | RE23352 |
| Maximum Flow | 150 l/min |
| Maximum Operating Pressure | 420 bar |
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Operating Pressure | 10 bar |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Media | Air |
| Body Style | Globe Type |
| Power | Hydraulic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size | 03 |
| Pressure | 280 |
| Type | Spool |
| Media | Oil |
| Weight | 3 KG |
| Warranty | 1 YEAR |
| Material | Brass |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.75 inch |
| Maximum Pressure | 315 |
| Maximum Temperature | 60 DEGREE |
| Material | STEEL |
| End Connection Type | AC AND DC |
| Automation Grade | A |
| Application | HYDRAULIC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Proportional |
| Pump Type | Radial Piston Pumps |
| Port Size | NG16 |
| Max Pressure | 315 bar |
| Operation | Hydraulic |
| Mounting Type | Subplate |
| Power Source | AC Powered |
| Max Flow | 250 LPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 15 Bar |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Type | Axial Piston Pumps |
Minimum order quantity: 10 Piece
These high-precision pumps are designed to convert electrical energy (current and voltage) into hydraulic energy (flow and pressure) and reduce heat losses with a high degree of efficiency.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Annual Service, On Site, Emergency Repair |
| Flow Capacity | 80 LPM |
| Valve Handled | Safety Valve, Control Valve |
| Response Time | 2 ms |
| Industry Served | Pharma, Power, Oil Gas, Chemical, Paper |
| Control Signal | 4-20 mA |
| Service Region | All India |
| Max Pressure | 350 bar |
| Certification | API, IBR, ISO 9001, OEM Auth |
| Support | 24x7, AMC, Shutdown Support |
| Mounting Pattern | NG16 |
| Operating Pressure | 100 bar |
| Brand | Moog |
| Valve Size | 6 inch |
| Media | Oil |
| Body Style | Globe Type |
| Feedback Type | LVDT |
| Power | Hydraulic |
| Fluid Type | Synthetic Oil |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Control Type | Flow Control |
| Input Signal | 0–10 V |
| Port Size | NG10 |
| Max Pressure | 315 bar |
| Body Material | Cast Iron |
| Mounting | Manifold |
| Feedback | With Sensor |
| Response Time | < 20 ms |
Minimum order quantity: 1 Piece
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India