Prominent & Leading Wholesaler from Faridabad, we offer 1 inch pressure relief valve and 1/4 inch rexroth proportional relief valve.
₹ 14540 / Piece Get Latest Price
| Valve Design | Pilot Operated |
| Set Pressure | 315bar |
| Orifice Size | DN15 |
| Material | Cast Iron |
| Body Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Medium | Oil |
| Maximum Pressure | 280 |
| Media | Oil |
| Valve Size | 4 Inch |
| End Connection Type | Welded |
| End Connection | Flanged |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | 1/4 inch |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Max Pressure | 315 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Body Material | Cast Iron |
| Material | Alloy Steel |
| Brand Name | Rexroth |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Gas |
| Supply Voltage | 220 V |
| End Connection Type | Threaded |
Minimum order quantity: 10 Piece
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India