Our product range includes a wide range of 1 inch rexroth solenoid valves, atos hydraulic solenoid valves, eaton vickers solenoid valve, atos proportional valves, 2 inch hydraulic solenoid valve and 0.5 inch atos hydraulic solenoid valve.
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Media | Oil |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Manual |
| Material | cast |
| Maximum Pressure | 315 |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Directional |
| Valve Size | 3 inch |
| Port Size | NG06 |
| Max Pressure | 315 bar |
| Spool Type | 3/2 Way |
| Mounting | Manifold |
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Pressure | 350 bar |
| Media | Oil |
| Body Material | Cast Iron |
| Connector Type | DIN Plug |
| End Connection Type | Threaded |
| Response Time | < 20 ms |
| Brand | Atos |
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 2HP |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressure | 10 Bar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220 V |
₹ 148000 / Piece Get Latest Price
| Medium | Hydraulic Oil |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Control Type | Pressure Control |
| Port Size | NG06 |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Max Pressure | 350 bar |
| Input Signal | 0–10 V |
| Body Material | Cast Iron |
| Material | IRON |
| Brand Name | ATOS |
| Size | 1/2 |
| Color | BLACK |
| Supply Voltage | 24 |
| Flow | 315 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Pressure Control |
| Port Size | NG06 |
| Max Pressure | 315 bar |
| Spool Type | 4/2 Way |
| Mounting | Manifold |
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Oil |
| Body Material | Cast Iron |
| Connector Type | DIN Plug |
| End Connection Type | Flanged |
| Response Time | < 20 ms |
| Frequancy | 60 Hz |
| Valve Size | 4 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
hydraulic pump portfolio serves almost all sectors of manufacturing and process engineering, such as presses, plastics processing machines, metallurgy, marine/offshore technology, energy and environmental technology, transportation technology, machine tools and many more.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Pressure Control |
| Valve Size | 3.5 inch |
| Port Size | NG10 |
| Max Pressure | 315 bar |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Input Signal | 4–20 mA |
| Mounting | Manifold |
| Body Material | Cast Iron |
| Response Time | < 20 ms |
| Feedback | Without LVDT |
Minimum order quantity: 1 Piece
DLKZOR-TEB-SN-NP-140-L73
Atos NG10 proportional valves are electro-hydraulic directional control valves designed for precise control of flow, pressure, and direction in hydraulic systems. These valves use proportional solenoids (with or without onboard electronics) to convert electrical signals into smooth hydraulic output.
The NG10 (ISO size 10) is one of the most commonly used sizes, suitable for medium flow industrial applications. These valves provide stable performance, fast response, and high accuracy, making them ideal for automated systems and heavy-duty machinery.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 0.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Oil |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequancy | 60 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
UDAY (Owner)
Uday Hydraulics
Plot No. 91, Sector 22 Main Road, Sector - 22, Near Bikaner Sweets
Faridabad - 121005, Haryana, India